Beste Wills: Mijn vriend vertelde me vlak voor de vakantie dat hij niet verder wil en weggaat. Enkele dagen daarna kwam uit dat hij al een jaar verwikkeld is in een affaire met een alleenstaande moeder van school. Onze jongste dochter zit in de klas bij haar dochter. Hij is boos. Zegt: “Je spoort niet.” “Leven met jou was een hel” en: “Zij is mijn soulmate.” Hij heeft gekregen wat hij wilde. Vrijheid, zijn “soulmate” en is van mij af. Waarom die woede en hoe ga ik dat doen na de zomer op het schoolplein of in de klas met haar en haar kind, Wills?
Beste Bedrogene: geen idee wat er in zijn hoofd en hart omgaat. Kan wel wat bedenken. Mensen zien zichzelf graag als de held van hun eigen verhaal: we worden gedumpt omdat de ander bindingsangst heeft; missen die promotie omdat we niet met de leidinggevende slijmen; worden afgesneden in het verkeer, niet door mensen die ons niet zagen, maar door hufters die niet kunnen rijden.
Als jij een affaire hebt en je gezin verlaat, krijg je niet de heldenrol. Zelfs al waren daar goede redenen voor, gaat de wijze waarop tegen alle regels in. Er zijn mensen die fouten toegeven en verantwoordelijkheid nemen. Anderen zijn daar te zwak, boos of wreed voor en herschrijven het verhaal in hun eigen voordeel door hun slachtoffers te demoniseren. Door af te geven op de partner die ze net hebben bedrogen, verlaten en alleen laten met de kinderen. Er zijn regels en iedereen met een beetje fatsoen weet dat. Blijf menselijk als je iemand door een van de moeilijkste momenten heen helpt – beter, als je iemand zoiets aandoet. En hoop dat een ander dat ook voor jou doet wanneer jij zelf aan de beurt bent.
Bedrogene, jij zult je nieuwe realiteit niet kunnen vermijden en gaat iedereen steeds weer tegenkomen op school. Kiezen stijf op elkaar terwijl je beleefd blijft voor de kinderen. Kun je trots op zijn als dat je lukt en een heleboel kleine succesjes bij elkaar maken een grote en dat is goed voor je eigenwaarde. Om je te wapenen voor een extra beladen schoolsituatie zoals het kerstdiner deze mantra voor jou: “Deze soulmates zijn nu elkaars probleem.”
www.beter-samen.nl relatietherapie. www, huisdierenmediator,nl Amsterdam, Bergen, Texel.